سئوالات متداول

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پـرســش هـا و پـاســخ هـای مـتــداول

وظیفه ی اصلی فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولان چیست؟

وظیفه ی اصلی فدراسیون، حمایت از ورزشکاران جانباز و معلولی است که با انجام تمرینات مستمر و جدی در رشته ی ورزشی مورد علاقه ی خود، به مسابقات قهرمانی کشور راه یافته و در مسابقات کشوری جزء برترینها قرار می گیرند. در واقع، فدراسیون، با شناسایی و پرورش این استعدادها در سه گروه سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان و نهایتـاً دعوت آنها به اردوهـای آمادگـی، به تقویت تیم هـای ملی جهت اعــزام های بـرون مـرزی می پردازد.

افراد دارای معلولیت چگونه می توانند در رشته های ورزشی فعالیت کنند؟

فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولان، در سراسر ایران، هیأت های ورزشی زیر مجموعه ای را تأسیس کرده که افراد علاقمند، می توانند با مراجعه به این هیأت های استانی راهنمایی های لازم را جهت فعالیت در رشته های مختلف دریافت کنند. 

مقصود از اینکه یک ورزشکار دارای کلاس ورزشی می باشد یا بالعکس، چیست؟

همه ی افراد دارای معلولیت با توجه به امکانات و شرایط خاص خود، می توانند جهت توانبخشی و حفظ سلامتی به ورزش بپردازند. اما افرادی که به رشته ی خاصی علاقمند می شوند، می بایست با پزشک و متخصص کلاسبندی پزشکی – ورزشی مشورت نمایند. متخصص کلاسبندی با توجه به نوع معلولیت فرد، سطح توانایی جسمی و میزان محدودیت های حرکتی، رشته ی ورزشی متناسب را معرفی و مجوز لازم جهت فعالیت در آن را صادر می کند. این مجوز به منزله ی پیش نیاز ورود افراد به ورزش حرفه ای و حضور در مسابقات قهرمانی کشور می باشد.

ورزشکاران برای آگاهی از وضعیت کلاسبنـدی پزشکی-ورزشی در یک رشتـه ی خاص چه می کنند؟

هر فرد دارای معلولیت علاقمند به پیگیری رشته ی ورزشی خاص، در سطح قهرمانی، می تواند با مراجعه به هیأت ورزش های جانبازان و معلولان استان محل سکونتش، راهنمایی های لازم جهت مشاوره با متخصص کلاسبندی را دریافت نماید. یکی از الزامات دریافت کلاس قطعی پزشکی- ورزشی، ارائه ی مدارک پزشکی مربوط به نوع معلولیت فرد متقاضی می باشد.  

چگونه می توان مدرک مربیگری رشته های ورزشی ویژه ی جانبازان و معلولان را اخذ کرد؟

پیش نیاز فعالیت در عرصه ی مربیگری جانبازان و معلولان، آشنایی عمومی با معلولیت ها، صبر و علاقه ی فردی می باشد. متقاضیان حداقل باید مدرک دیپلم داشته و دوره های آموزش مربیگری عمومی – درجه ی سه- را در رشته ی مورد نظر گذرانده باشند و پس از اخذ مدرک نیز، جهت کسب تجربه به فعالیت در رشته مورد نظر، در باشگاه های ورزشی ویژه ی جانبازان و معلولان استان محل سکونت شان بپردازند. به منظور آگاهی از شرایط برگزاری کلاس های آموزش مربیگری می توانید با هیأت ورزش های جانبازان و معلولان محل سکونت خود تماس بگیرید.